Ceramika łazienkowa w stylu retro – HIT 2020!

Styl retro to dominacja klimatu dawnych czasów. Pomieszczenia urządzone w tym stylu sprawiają, że wyczuwamy ich ciepły nastrój, a jednocześnie elegancję i gustowny styl. Przełom XX i XXI wieku to salony kąpielowe urządzone niczym pałacowe dwory. To od nich wzięły się pierwsze inspiracje nazywane stylem retro. W dzisiejszych czasach łazienka w stylu retro to absolutny hit.

Charakterystyka łazienki w stylu retro

Niektórym z nas styl retro kojarzy się z wiejską chatą. Inni dopatrują w nim elementy zaciągnięte z pałacowego dworu. Obie wersje są słuszne, ponieważ można się w nich doszukiwać elementów wspólnych. Przedwojenne wnętrza to przede wszystkim płytki w naturalnych, lecz przestarzałych barwach, drewniane meble z ozdobnymi uchwytami, a w łazience złote wykończenia.

W każdej retro aranżacji dominują stylizowane meble. Podobnie wygląda ceramika w stylu retro, której znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim wolnostojąca wanna o zaokrąglonym kształcie. Mimo dużej formy jest zgrabna i nadaje charakteru pomieszczeniu. Chcąc mocno i zdecydowanie nawiązać do minionej epoki, warto zdecydować się na wannę na giętych, mocno rzeźbionych nóżkach. W łazienkach, w których nie ma aż tyle wolnej przestrzeni, można postawić na wersję bez nóżek. Dla miłośników prysznica dobrą alternatywą będzie prysznic wykończony szklaną ścianką ze złotym zdobieniem. Natomiast na jaką zdecydować się umywalkę? Umywalka nablatowa to zdecydowany must have. Będzie idealnie pasować do każdego wnętrza w stylu retro.

aranżacja retro

Jakie płytki wybrać do łazienki w stylu retro?

Kolory, które dominują w stylowych łazienkach retro to naturalne odcienie. Należą do nich wszystkie stonowane barwy. W tym kolorze idealnym wykończeniem będą płytki imitujące szary beton. Standardem jest mieszanie połysku  z matem lub kolorów ciemnym z jasnymi. Uzupełnieniem są elementy glamour w kolorze złota lub srebra. W omawianym stylu niesamowicie ważną rolę odgrywają elementy dodatkowe, które nie mają nic wspólnego z bibelotami. Wręcz przeciwnie, to idealnie dopasowane dodatki. Oprócz płytek ciekawym  podkreśleniem charakteru pokoju kąpielowego, będzie montaż bidetu retro. Niemniej jednak warunkiem jego montażu w łazience jest spełnienie ważnego warunku. Łazienka musi być łączona z toaletą. Do wyboru mamy bidety stojące lub wiszące, które znajdziemy w kategorii każdego sklepu, który posiada ceramikę w stylu retro.

Bez względu na to, w jakim charakterze mamy utrzymane mieszkanie lub dom. Łazienka retro odnajdzie się także w przestrzeni nowoczesnej, pod warunkiem, że będzie tworzyła z nią wspólną oraz spójną całość. Faktem jest, że retro efektownie wygląda w większych pomieszczeniach, dlatego też tak chętnie jest on stosowany w domach wolnostojących. Nie jest to jednak przeszkodą, aby urządzić się w ten sposób na mniejszej powierzchni, ponieważ to też może mieć swój urok. Natomiast osiągnięty efekt może przerosnąć nasze oczekiwania i bardzo pozytywnie nas zaskoczyć.